50-lecie łukowskich zapasów (galeria)

Piękny jubileusz w minioną sobotę obchodzili łukowscy zapaśnicy. Wspólnie z założycielem sekcji Władysławem Świętochowskim obchodzili 50-lecie zapasów w Łukowie.

W sobotę 8 września w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łukowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. 50-lecie istnienia obchodziła sekcja zapaśnicza działająca przy ŁKS Orlęta Łuków. Gospodarzem jubileuszu był twórca łukowskich zapasów Władysław Świętochowski. Na zaproszenie od niego i komitetu organizacyjnego odpowiedziało wiele znamienitych person ze świata polskich zapasów – na czele z Andrzejem Supronem, prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego i Andrzejem Wrońskim, dwukrotnym Mistrzem Olimpijskim w tej dyscyplinie. Do Łukowa na święto przybyli również: wiceprezes PZZ Mieczysław Czwaliński i dyrektor sportowy PZZ Marek Wałachowski. Frekwencja dopisała również w gronie byłych zapaśników, podopiecznych trenera „Świętego”, pojawiło ich się ponad 50-ciu, m.in. Paweł i Roman Rozenbajgerowie, Robert Wajszczuk, Jarosław Siuj, Marian Łukasik, Wojciech Bartnikiewicz, Grzegorz Matejko, Andrzej Sitnik, bracia Wałachowscy – Ryszard, Grzegorz i Marek.

Akademię z okazji 50-lecia poprowadzili Władysław Świętochowski i Bartosz Leśkiewicz. Wśród licznych przemówień należy wspomnieć przede wszystkim wypowiedzi prezesa Andrzeja Suprona, który w młodszych latach był częstym gościem w Łukowie oraz Władysława Świętochowskiego, który przedstawił zebranym historię swojej sekcji. Nie brakowało wzruszeń i uśmiechów. Tego dnia zaprezentowano również publikację książkową, wydaną z okazji jubileuszu. Spisano historię sekcji i ją wydano pod tytułem „50 lat łukowskich zapasów”. Patronat nad jubileuszem obejmował burmistrz miasta Dariusz Szustek, który również zabrał głos podczas przemówień. Jednymi z najmocniejszych emocjonalnie wystąpień były podziękowania od rodziny i podopiecznych dla trenera „Świętego” oraz Jego słowa skierowane do swej małżonki Marty, której podziękował za wspólne życie i wsparcie jego działalności przez niemal 50 lat bycia razem.

Podczas takiej uroczystości nie mogło zabraknąć wręczenia odznaczeń. Prezes Andrzej Supron i mistrz Andrzej Wroński kolejno wręczali odznaki Polskiego Związku Zapaśniczego. Złotą odznakę PZZ otrzymali: Władysław Świętochowski i Jarosław Siuj. Srebrne odznaczenia powędrowały do: Władysława Radzikowskiego, Ryszarda Wałachowskiego, Grzegorza Rychty, Janusza Lisiewskiego, Grzegorza Wałachowskiego i Marka Wałachowskiego. Brązowe medale otrzymali: Artur Baranowski, Paweł Bielecki, Marta Chruściel, Tomasz Jaroszkiewicz, Cezary Pasik, Andrzej Skwarek i Konrad Świętochowski.
Pamiątkowymi medalami i statuetkami uhonorowani zostali również przedstawiciele samorządów i instytucji, którzy na przełomie tych kilkudziesięciu lat wspierali rozwój zapasów na Ziemi Łukowskiej.

Radny lubelskiego sejmiku Marek Kopeć w imieniu Marszałka Województwa wręczył medale za „Całokształt pracy społecznej”. Otrzymali je organizatorzy jubileuszu 50-lecia oraz Memoriału Miszty i Smolińskiej: W. Świętochowski, A. Skwarek, R. Wałachowski, T. Jaroszkiewicz, J. Lisiewski, P. Bielecki i A Baranowski.

Sportową imprezą towarzyszącą jubileuszowi były kolejny zapaśniczy Memoriał Grzegorza Miszty i Edyty Smolińskiej. Młodzi sportowcy z kilkunastu klubów, również spoza Polski rywalizowali w kategoriach kadetów i juniorów. Tradycyjnie spotkano się z rodzinami zmarłych sportowców oraz odwiedzono cmentarz parafialny gdzie spoczywają śp. Grzegorz Miszta i śp. Edyta Smolińska.
Wyniki łukowskich sportowców na Memoriale znajdziecie Państwo na www.sport.lukow.pl

Jubileusz 50-lecia łukowskich zapasów zakończyła uroczysta kolacja dla ludzi sportu zapaśniczego. Był to czas na wspomnienia, rozmowy i wspólną zabawę.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.