Burmistrz proponuje poprawki do budżetu na 2019 rok

Poprzedni burmistrz przygotował projekt budżetu na najbliższy rok. Nie zawarł w nim jednak ważnych inwestycji, np. zalewu Zimna Woda. Burmistrz Piotr Płudowski zaproponował radnym poprawki do tego projektu. Co się w nich znajduje? Z czego nowy włodarz miasta chce zrezygnować, a co wprowadzić? 

Wczoraj burmistrz miasta Piotr Płudowski wraz ze swoim zastępcą Pawłem Krasuskim spotkał się z lokalnymi mediami. Tematem konferencji były poprawki do budżetu na 2019 rok.

Nie było pieniędzy na łukowski zalew

Projekt budżetu na nadchodzący rok przygotował jeszcze burmistrz Dariusz Szustek. W dokumencie, który zostawił nie ma zabezpieczonych środków na ewentualny wkład własny jaki miasto będzie musiało posiadać, by zrealizować kolejne etapy rewitalizacji łukowskiego zalewu. Środki te będą niezbędne, gdy miasto pozyska obiecywane 10 mln zł. W najbliższych dniach powinna pojawić się już oficjalna informacja na ten temat. Czas na ocenę merytoryczną złożonych wniosków już bowiem minął.

Najważniejszą zmianą jaką chcę wprowadzić jest zabezpieczenie środków na rewitalizację zalewu Zimna Woda, czego nie zrobił mój poprzednik. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej powinien zabezpieczyć około 4 mln zł. Liczę na to, że pieniądze na rewitalizację z RPO się znajdą. Inwestycję nad zalewem trzeba dokończyć. Przeznaczyliśmy więc 3,5 mln zł na to zadanie, by zabezpieczyć ewentualny wkład własny – powiedział burmistrz Piotr Płudowski.

Plac Narutowicza nie teraz, ponieważ..

By jednak skierować środki na jedną inwestycję, trzeba je zabrać z innej. W poprawce, nad którą w komisjach pracowali radni Rady Miasta, nie ma więc inwestycji zmierzającej do modernizacji placu Narutowicza, na który poprzedni włodarz chciał przeznaczyć niemal 2,5 miliona złotych. Dlaczego?

Musimy z tego pomysłu zrezygnować m.in. z powodu braku uzgodnień z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad dotyczących przebudowy placu w granicach pasa drogowego drogi krajowej. W związku z tym nie można przebudować placu w tej części. Poza tym, po stworzeniu projektu w 2015 roku nie dokonano aktualizacji kosztorysu. W związku z decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisaniu Placu Narutowicza do wojewódzkiego rejestru zabytków brak jest uzgodnień programu prac konserwatorskich. Ze względu na realizowany program modernizacji oświetlenia ulicznego należy przeprojektować planowane oświetlenie w obrębie placu. W aktualnym projekcie znajduje się oświetlenie sodowe. Należy je zmienić na lampy LED. Brakuje projektu czasowej i stałej organizacji ruchu – czytamy w uzasadnieniu do decyzji o rezygnacji z tej inwestycji.

Jak dodał zastępca burmistrza Paweł Krasuski, w aktualnym projekcie plac Narutowicza kończy się na chodniku.

Będziemy mieli piękny granit na placu i chodnik z kostki. Chcemy więc to zrobić kompleksowo, by była to faktycznie wizytówka miasta – dodał.

Pieniądze na ulice, komunikację i szkoły

W projekcie budżetu przygotowanym przez poprzedniego burmistrza nie było środków na wykonanie projektów dróg w dzielnicy za torami. Były natomiast na dokumentację projektową dla ulic pomiędzy ulicami: Wereszczakówny, Zagrodową i Alejami Kaczorowskiego.

Zrezygnowaliśmy z przygotowania tej dokumentacji. Nie sposób projektować tych dróg w momencie, gdy jest tam szczere pole i nie wiemy kiedy się tam cokolwiek zadzieje. Mamy informację, że będą powadzone inwestycje, ale nie ma na nie jeszcze pozwoleń. Chcemy to zadanie odłożyć w czasie. Tym bardziej, że większym problemem dla mieszkańców, którzy już mieszkają w naszym mieście, jest stan ulic w dzielnicy za torami. Mówimy tu o ulicy Bartniej, Rurowej, Sosnowej, Tartacznej, Źródlanej. Dokumentacja na te ulice znalazła się w poprawce do budżetu – powiedział zastępca burmistrza P. Krasuski.

Wśród zmian znalazły się także te dotyczące tzw. prawoskrętów z łukowskiej obwodnicy. Burmistrz Łukowa chce bowiem najpierw zapoznać się ze stanowiskiem GDDKiA i Starostwa Powiatowego.

Od dawna mówi się o potrzebie i możliwości przekazania tej drogi pod zarząd GDDKiA. Nie chcemy, by ewentualne włączenia w drogę uniemożliwiły korzystne z punktu widzenia miasta rozwiązanie w zakresie ruchu pojazdów. Chcemy wiedzieć czy to ma być taka nasza mała obwodnica, czy ma to być droga jak każda inna.

Kolejne zmiany to remonty w szkołach. Zaplanowana przez poprzednika klimatyzacja sali gimnastycznej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym będzie musiała poczekać.

Najpierw musimy zająć się źródłami ciepła. Po kompleksowym audycie będziemy mogli zaprojektować dobry system wentylacji z klimatyzacją – powiedział P. Krasuski.

Burmistrz Piotr Płudowski proponuje wprowadzenie do budżetu inwestycji polegającej na przebudowie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, by mogła służyć najmłodszym uczniom jako sala korekcyjna. Natomiast w łukowskiej „piątce” burmistrz proponuje rezygnację z wykonania przebudowy instalacji elektrycznej. Budynek szkoły jest po głębokiej termomodernizacji. Dodatkowo, nakładem pracy rodziców wyremontowana została powłoka malarska.

Aktualna dokumentacja przeglądowa dotycząca instalacji elektrycznej jest ważna do 2021 roku. W związku z powyższym przeprowadzenie tej inwestycji mogłoby być postrzegane jako przejaw niegospodarności – dodał burmistrz P. Płudowski.

W poprawce do budżetu znalazła się kwota 500 tys. złotych na realizację zapowiadanego zadania – zbiorowego transportu miejskiego.

Był to postulat trzech z czterech komitetów wyborczych startujących w wyborach. W 2019 roku należy przystąpić do prac związanych z opracowanie tras, modernizacją infrastruktury oraz ogłoszeniem przetargu, w którym zostanie wyłoniony dostawca usługi – poinformował P. Płudowski.

Radni oceniali poprawki w komisjach

Wczoraj odbyło się posiedzenie ostatniej komisji Rady Miasta. Jak nam powiedział podczas wczorajszej konferencji burmistrz P. Płudowski dwie komisje oceniły proponowane poprawki pozytywnie, dwie komisje – negatywnie. Radny Artur Gałach podczas posiedzenia komisji finansów zgłosił zespół poprawek, nie tylko do propozycji Płudowskiego, ale także do pierwotnego projektu budżetu.

Komisja finansów po przyjęciu poprawek zaproponowanych przez radnego Gałacha zaopiniowała pozytywnie projekt budżetu wraz z naszymi autopoprawkami. Kiedy odbędzie się posiedzenie wspólne komisji zaproponujemy kompleksowy dokument.

Jak zagłosują radni? Czy przyjmą proponowane przez burmistrza poprawki? Czy zdecydują, że obowiązującym dokumentem będzie projekt przedłożony przez poprzednika? Jeśli tak, to jak będą chcieli rozwiązać problem wkładu własnego niezbędnego do realizacji projektu „Rewitalizacji zalewu Zimna Woda”? O tym wszystkim przekonamy się już 19 grudnia, na kiedy planowana jest sesja Rady Miasta.

 

3 komentarze

 1. Dobra zmiana
  12 grudnia 2018 - 12:01

  Budżet poprzednika a poprawki nowego. I dobrze bo to Nowy będzie odpowiadał już za jego realizację. Plac Narutowicza od 2015 roku tak obiecany a dokuemtacji brak? Trzeba realizować to co jest najpilniejsze i te zmiany o tym mówią. Panie burmistrzu proszę działać a radni niech zagłosuja za budżetem bo to też ich miasto i rozwój.

  Odpowiedz
 2. Kaska
  13 grudnia 2018 - 19:19

  z kim konsultował Płudowski poprawki do budżetu, gdzie był jako radny co on poprawia, jaki ma plan. Płudowski nie przedstawił do dziś żadnego planu dla miasta. To doraźna zabawa w rządzenie. KPINA Z MIESZKAŃCÓW.

  Odpowiedz
 3. Robs
  16 grudnia 2018 - 14:26

  Mam działkę przy obwodnicy do której nie mam zjazdu z obwodnicy ani dojazdu z jakiejkolwiek innej strony. I co teraz zrobię?

  Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.