Ciekawe odkrycia geologów

O obecności amonitów w naszych okolicach wiadomo od dziesięcioleci. Teraz naukowcy odkryli coś, co zmieni spojrzenie na łukowską krę. Badania trwają. Co przyniosą?

Pisaliśmy już o Jarmarku Geologicznym, który odbył się 2 września w Klimkach. Drugą częścią planowanych wydarzeń była konferencja naukowa, będąca pokłosiem badań przeprowadzonych ponad rok wcześniej w miejscu występowania kry w Gołaszynie. Do tej pory naukowcy uważali, że kra jurajska w tym miejscu zbudowana jest mniej więcej tak samo, jak kra w dawnej cegielni na Łapiguzie. Jak się jednak okazuje, raczej tak nie jest.

Pracujący w Gołaszynie geolodzy odkryli tam osady starsze niż jurajskie, a konkretnie triasowe. Tego nie było na Łapiguzie.

Stosunkowo nietypowym zjawiskiem zauważonym w Gołaszynie jest również inwersja stratygraficzna, czyli odwrócenie osadów: na górze znajdują się te starsze, a na dole młodsze. Naukowcy pracujący na miejscu pobrali próbki skał do szczegółowych badań i to właśnie po ich analizie dowiemy się skąd i w jaki sposób lądolód przetransportował krę i jakiego konkretnie jest wieku – powiedział nam Michał Świder – geograf.

Ze wstępnych badań przeprowadzonych na miejscu wynika, że skały budujące krę w Gołaszynie są bardzo podobne do okrytych na Litwie. Jeśli badania potwierdzą tę tezę, będzie ona odmienną od funkcjonującej od kilku lat teorii, że lądolód przytransportował krę ze środka Bałtyku (choć o pochodzeniu kier z okolic Kłajpedy na Litwie pisano również i wcześniej). Wszystko wykażą prowadzone właśnie badania.

Osobą, która pierwsza badała nową odkrywkę w Gołaszynie był profesor Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Wierzbowski. Według niego nowa wiedza zwiększy atrakcyjność naukowo-dydaktyczną tego miejsca. Należałoby więc pomyśleć o udostępnieniu tych atrakcji ludziom, o zrobieniu profesjonalnego odsłonięcia, w którym można byłoby te skały zobaczyć, a także o zorganizowaniu centrum edukacyjnego, w którym będzie można zapoznać się bliżej z geologią. To zwiększy zainteresowanie całym terenem gminy Łuków. Podobnego zdania był także dr hab. Włodzimierz Mizerski prof. PIG-PIB, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Fot. Lokalna Grupa Działania „Razem ku Lepszej Przyszłości”, Gmina Łuków.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.