Czerwony Księżyc i Mars widoczne jak mało kiedy

27 lipca czekają nas dwa bardzo ciekawe zjawiska astronomiczne. W piątek dojdzie do pierwszej od 15 lat Wielkiej opozycji Marsa i całkowitego zaćmienia Księżyca, które będzie najdłuższym w XXI wieku.

Nie potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt, by zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca, popularnie zwane Czerwonym lub Krwistym.  Do tego zjawiska dojdzie, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem, sprawiając, że promienie słoneczne nie dotrą do naszego naturalnego satelity. Dzięki temu będziemy mogli podziwiać nienaturalnych kolorów Księżyc.

Nie jest to zjawisko częste i nie z każdego regionu naszej planety widoczne. Ostatni raz mogliśmy je podziwiać 3 lata temu. Tym razem będzie widziane także z naszego kraju. Najlepsze możliwości do obserwacji będą mieli mieszkańcy południowo-wschodniej części Polski. Piątkowe zaćmienie będzie najdłuższym całkowitym zaćmieniem Księżyca w XXI wieku.

Tego samego dnia, oprócz Czerwonego Księżyca, zobaczymy także Marsa. Czerwona planeta będzie najbliżej Ziemi od lat, co pozwoli na jej lepszą obserwację. Do „wielkiej opozycji” dochodzi w momencie, gdy obiekt znajduje się najbliżej Ziemi w danym roku i jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Zjawisko to można obserwować co 15-17 lat. Warto więc wyjść z domu i spojrzeć w niebo. Kolejna okazja do podziwiania Marsa z tak bliska dopiero w 2035 roku. By zlokalizować planetę na nieboskłonie, wystarczy około godziny 22.00 (+/- 20 minut) spojrzeć na południowo – wschodni horyzont.

Podziwianie niesamowitych zjawisk astronomicznych będzie możliwe, gdy chmury nie zasłonią nam nieba. Trzymajmy więc kciuki za dobrą pogodę. Ci, którzy chcą wiedzieć kiedy i o której godzinie będzie dane ciało niebieskie, mogą skorzystać z programu Stellarium.

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.