HCV Jestem świadom

W Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego aż 80% jest nieświadoma zakażenia. W powiecie łukowskim tylko w 2018 roku zgłoszono 8 nowych przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz 2 zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Do zakażenia wirusem HCV może dojść wszędzie tam, gdzie wykonywane są zabiegi związane z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych, jeżeli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom. Miejscami, w których może dojść do zakażania są nie tylko placówki medyczne, ale także gabinety kosmetyczne, studia tatuażu i salony fryzjerskie. O szczególną ostrożność należy zadbać podczas zabiegów kosmetycznych, np. manicure, pedicure, wykonywanych z użyciem ostrych narzędzi zabiegów medycyny estetycznej, np. likwidacji zmarszczek (botulina, kwas hialuronowy), mezoterapii; zabiegów piercingu i tatuażu czy też podczas golenia.

Pamiętajmy, że narzędzia kosmetyczne wielorazowego użytku, naruszające ciągłość skóry lub błony śluzowej np.: cążki do skórek, nożyczki do skórek, nożyczki do paznokci, nożyki do pielęgnacji stóp, spychacze do skórek, trymery do skórek, ścinaki do pięt, pęsety, kolczyki powinny być sterylne i bezpośrednio przed zabiegiem wyjęte ze sterylnego opakowania. Po użyciu, umyte, zdezynfekowane, wysuszone i poddane sterylizacji w autoklawie, przechowywane w sterylnym opakowaniu. Narzędzia kosmetyczne jednorazowego użytku np. pilniczki, patyczki do odsuwania skórek powinny być użyte tylko jeden raz. Bądźmy świadomymi klientami.

To szczególnie ważne, ponieważ wyniki badań pokazują, że w Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego aż 80% jest nieświadoma zakażenia! W powiecie łukowskim w samym tylko 2018 roku zgłoszono 8 nowych przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz 2 zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Sanepid w Łukowie bierze udział w projekcie „Zapobieganie zakażeniom HCV”, który ma na celu zwiększenie skuteczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń krwiopochodnych w Polsce poprzez pogłębienie wiedzy personelu i doskonalenia umiejętności w zakresie prewencji. Do mieszkańców powiatu natomiast kieruje zachętę do zapoznania się z materiałami na temat HCV, które dostępne są na kilku stronach http://www.jestemswiadom.org/ 
http://www.hcv.pzh.gov.pl/
https://gis.gov.pl/

 

 

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.