III test wiedzy o Łukowie: Medyk znów górą

Za nami III edycja Testu Wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto” przygotowanego przez stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa. Zwycięzcami zostali Krzysztof Koper, Marek Sobiech oraz drużyna IV LO „Medyka”.

W którym roku powstał łukowski PKS? W jakim zaborze nigdy nie znalazł się Łuków? Jaka jest poprawna nazwa placu z zegarem w centrum miasta? Na te oraz inne pytania dotyczące przeszłości odpowiadali mieszkańcy miasta i uczniowie szkół podczas III Testu Wiedzy z historii Łukowa „Poznaj Swoje Miasto”. Zabawę z nagrodami przygotowało stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa, które tym razem zaprosiło do pisania testu w IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie. Test składał się z 30 pytań.

W zeszłym roku w naszym teście drużynowo najlepsi okazali się uczniowie łukowskiego „Medyka”. Stąd decyzja, by tegoroczna edycję zorganizować właśnie w ich szkole. Mamy nadzieję, że pomysł ten podchwycą inne placówki, które będą chciały walczyć o nagrody i miano gospodarza testu – mówi Piotr Lenarcik, pomysłodawca testu i autor pytań.

Zwycięzcą tegorocznego testu wśród uczniów został Krzysztof Koper z IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie. Ubiegłoroczny zwycięzca ponownie wykazał się największą wiedzą o mieście i uzyskał 26 punktów na 30 możliwych. Drugie miejsce zajął Dawid Borkowski z łukowskiego „Medyka”, a trzecie Jakub Ciołek z Zespołu Szkół nr 2 im. A. Świętochowskiego w Łukowie. Poproszony o komentarz do wygranej, uczeń IV LO stwierdził, że w przyszłym roku postara się zdobyć „hattricka” i za rok znów będzie się przygotowywał i spróbuje wygrać.

Wśród osób dorosłych najlepszym okazał się Marek Sobiech. Natomiast w klasyfikacji drużynowej wygrała reprezentacja gospodarzy z IV LO, która wyprzedziła uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 (II miejsce) i reprezentantów Zespołu Szkół nr 2 (III miejsce). Najlepsi wywalczyli oprócz pucharów i dyplomów cenne nagrody – sprzęt i gadżety elektroniczne, książki oraz upominki od Miasta Łuków. Najlepsza drużyna dla szkoły wygrała drukarkę oraz zestaw książek.

Test, choć wymagający przypomnienia sobie kilku faktów z przeszłości, był raczej prostszy niż w ubiegłym roku. Zapytaliśmy się m.in. o nazwisko łukowianina, który wystąpił na piłkarskich Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii w 2002 roku, zadaliśmy też podchwytliwe pytanie dotyczące Placu Solidarności i Wolności. Przy okazji dziękuje osobom i instytucjom, które wsparły organizację naszej edukacyjnej zabawy: panu burmistrzowi Piotrowi Płudowskiemu i jego zastępcy Pawłowi Krasuskiemu, Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, IV Liceum Ogólnokształcącemu i jego dyrekcji, radnym miejskim Łukaszowi Boberowi i Mateuszowi Popławskiemu oraz tradycyjnie portalowi Łuków Historia – dodaje Piotr Lenarcik.

Stowarzyszenie, przykładem lat ubiegłych opublikuje niebawem test na swojej stronie: www.alternatywadlalukowa.pl.Wszystko po to, by poprzez edukacyjną zabawę łukowianie mogli poznawać historię małej ojczyzny.

6 komentarzy

 1. Kama
  15 grudnia 2018 - 12:18

  Czy można gdzieś znaleźć pytania do tego testu?

  Odpowiedz
 2. Testowicz
  15 grudnia 2018 - 13:51

  A gdzie radny Pogonowski ? Ani na zdjęciach ani koledzy nie wymienili.

  Odpowiedz
  • olo
   15 grudnia 2018 - 14:18

   Pogonowski juz w pisie.

   Odpowiedz
 3. Pikpok
  15 grudnia 2018 - 18:06

  widze ze i tutaj dotarły trole. idźcie posłuchać muzyki i dajcie w koncu na luz. A co do konkursu – super pomysł i brawo za kontynuację co rok.

  Odpowiedz
  • JK
   16 grudnia 2018 - 20:30

   Gdyby do wygrania była kasa, najnowszy iPhone czy coś innego naprawdę wartościowego to przyszła by setka ludzi. Niestety ludzi przyciągają tylko konkretne korzyści materialne, satysfakcja jest na dalszych miejscach.

   Odpowiedz
 4. Błędy błędy
  17 grudnia 2018 - 23:00

  Chociaż wiemy już kto to van leny

  Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.