Kalendarz ucznia. Ile wolnego przed nimi?

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. My prezentujemy kalendarz roku szkolnego 2018/2019. 

W te wakacje wypoczywający uczniowie mogli cieszyć się słońcem i naładować „baterie” na nieuniknione – wytężoną pracę przez cały rok szkolny. Na szczęście, na ratunek dzieciom i młodzieży, pragnącym chwili oddechu, przychodzą wyczekiwane dni wolne od lekcji. Jak prezentuje się kalendarz?

Rok szkolny rozpocznie się 3 września. Wówczas uczniowie poznają swoje plany lekcji, by już następnego dnia z plecakami mogli przyjść do szkoły. Pierwszych dni wolnych mogą się spodziewać dopiero w listopadzie. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) przypada we czwartek. Drugie listopadowe święto – Dzień Niepodległości – nie przyniesie uczniom dodatkowego dnia wolnego, ponieważ wypada w niedzielę. Na dłuższy odpoczynek, po 79 dniach nauki, uczniowie będą musieli poczekać do świąt Bożego Narodzenia. W tym roku przerwa świąteczna rozpocznie się 22 grudnia i potrwa do końca roku. Pierwszy dzień nowego roku również będzie dniem wolnym od nauki.

Nowy rok i zima przyniosą uczniom kolejną okazję do odpoczynku. W tym roku szkoły znajdujące się na terenie województwa lubelskiego ferie zimowe rozpoczną 11, a skończą 24 lutego. Na następne dni wolne będzie trzeba poczekać do połowy kwietnia. W przyszłym roku Wielkanoc będzie bowiem późno – 21 kwietnia. Wiosenna przerwa świąteczna rozpocznie się więc we czwartek 18 kwietnia i potrwa do wtorku 22 kwietnia. Natomiast długi weekend szykuje się nam w maju. 1 maja wypada bowiem we środę, a 3 maja w piątek.

Dni wolne od zajęć dydaktycznych związane są nie tylko z obchodzonymi w naszym kraju świętami, czy przerwą wiosenną i zimową. Dla wielu uczniów to także czas egzaminów. Od 10 do 12 kwietnia do egzaminu zasiądą najstarsi uczniowie gimnazjum, a od 15-17 kwietnia uczniowie klas VIII. Od 6 maja zdobytą wiedzę będą sprawdzali maturzyści.

Po 104 dniach nauki uczniowie pożegnają się ze szkołą i udadzą się na zasłużone wakacje. Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 21 czerwca. Moment ten poprzedzi jeszcze jeden dzień wolny od lekcji – Boże Ciało, które będzie 20 czerwca. Wcześniej szkołę pożegnają najstarsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, dla których rozdanie świadectw zaplanowane zostało na dzień 26 kwietnia.

Dla jednym kwiecień i maj to czas na egzaminy, dla innych dni wolne od zajęć. Dyrektorzy, oprócz dni ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, mogą zarządzić dodatkowe wolne. W szkołach podstawowych dyrektorzy mają do 8 dni dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych do dyspozycji, w szkołach ogólnokształcących i technikach – do 10 dni. Najmniej, bo do 6 dni wolnego, mają szkoły branżowe i policealne. Dni wolne od zajęć mogą być wykorzystane w trakcie trwania np. egzaminu ósmoklasisty, maturalnego, czy też w dni świąteczne, niebędące dniami ustawowo wolnymi od pracy. Dzień wolny może być także ustalony w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub potrzebami społeczności lokalnej.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.