Minister odpowiada posłowi w sprawie świń i ASF

Poseł Krzysztof Głuchowski interpelował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie małych i średnich gospodarstw rezygnujących z hodowli trzody chlewnej. Otrzymał odpowiedź.

W związku z kryzysową sytuacją w rolnictwie wynikającą z rozprzestrzeniania  się afrykańskiego pomoru świń poseł Krzysztof Głuchowski skierował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapytanie o sposoby wsparcia hodowców ponoszących straty z tego powodu. Głównym pytaniem jakie zadał Głuchowski było – w jaki sposób i jakimi środkami finansowymi planuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspierać rozwój małych i średnich gospodarstw rezygnujących z hodowli trzody chlewnej ?

W poniedziałek 23 lipca w skierowanej na ręce Marszałka Sejmu odpowiedzi,  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada, że rolnicy mogą liczyć m.in. na nieoprocentowane pożyczki, jednorazową pomoc finansową, refundację kosztów bioasekuracji, kredyty preferencyjne i środki na rozwój innej działalności gospodarczej.

W celu poszerzenia zakresu i oddziaływania wsparcia wprowadzono w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 -2020 zmiany zatwierdzone przez Komisję Europejską polegające na rozszerzeniu dostępu do pomocy tak, by obejmowała ona rolników prowadzących produkcję świń już na poziomie 50 sztuk (dotychczas o pomoc mogli się ubiegać hodowcy posiadający co najmniej 300 sztuk).

Ponadto w PROW 2014 – 2020 będą wprowadzone zmiany umożliwiające udzielenie wsparcia na odtworzenie potencjału produkcji rolnej innej niż produkcja świń. Całość pisma będącego odpowiedzią na zapytanie Posła na Sejm RP Krzysztofa Głuchowskiego dostępna jest na stronie sejmowej:
http://orka2.sejm.gov.pl/INT8.nsf/klucz/ATTB2ZBJJ/%24FILE/z07680-o1.pdf

Źródło: informacja prasowa Biura Poselskiego Posła Krzysztofa Głuchowskiego

1 Komentarz

 1. .22lr
  10 sierpnia 2018 - 10:04

  Szanowny Panie Pośle.
  A jak droga do Siedlec?
  Poprzedni Poseł Cezary był be bo nie załatwił i łatwo było krytykować, a tu trzy lata kadencji mija i cisza.

  Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.