Ostrzeżenie! Załamanie pogody i burze

Nad powiat łukowski nadciąga z zachodu front burzowy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, burzami i opadami deszczu i gradu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie prognozuje dla województwa lubelskiego w okresie od piątku 10 sierpnia godz. 12:00 do godzin nocnych (sobota 11 sierpnia godz. 2.00) występowanie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h, a lokalnie miejscami grad.

Według meteorologicznych map radarowych nad powiatem łukowskim załamania pogody i burz możemy się spodziewać w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Przypominamy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas burz:

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni: znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami.
Jeżeli pływamy lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody. Trzeba unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu. Przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.
Samochód jest dobrym schronieniem przed burzą (o ile nie stoi pod drzewami).  Jest tzw. klatką Faradaya i jeśli nie będziemy dotykali metalowych elementów karoserii, to piorun nas nie porazi.

Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:

  • unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci
  • odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery)  to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.