Piotr Płudowski o powstaniu miejskiego żłobka

Piotr Płudowski w swoim pięciopunktowym programie ma m. in. komunikację miejską, ale także budowę żłobka. Gdzie miałby powstać?

Wczoraj odbyła się kolejna konferencja prasowa kandydata na burmistrza miasta – Piotra Płudowskiego. Podczas pierwszego spotkania radny Rady Miasta mówił o potrzebie stworzenia komunikacji miejskiej. Teraz przybliżył kwestie dotyczące miejskiego żłobka.

Kandydat na burmistrza zwrócił uwagę na fakt, że w 2017 roku w naszym mieście było około 70 miejsc w żłobkach prywatnych. W Łukowie mieszka około 600 dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Dla wielu najmłodszych mieszkańców brakuje więc miejsca.

Nie każdy ma dziadków, którzy mogą lub chcą zostać z dziećmi. Nie każdego stać na wynajęcie prywatnej opiekunki. Młode mamy często muszą zrezygnować z aktywności zawodowej, ponieważ nie mają jak rozwiązać problemu opieki nad dzieckiem. Miasto nie chce problemu dostrzec i go marginalizuje – powiedział Płudowski.

Podczas konferencji pojawiło się kilka konkretnych informacji dotyczących lokalizacji, kosztu i sposobu finansowania pomysłu. Żłobek miejski miałby powstać na działce, która jest własnością Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Kiedy szukałem miejsca, gdzie żłobek mógłby powstać, okazało się, że jest z tym duży problem. W ciągu ostatnich 8 lat miasto pozbyło się bowiem kilkudziesięciu nieruchomości, w tym wielu o charakterze strategicznym. W 2011 roku zniknął z mapy Łukowa ostatni oddział żłobka. Budynek PEC znajduje się na działce, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod usługi publiczne. Chciałbym spotkać się z rodzicami i ich zapytać czy według nich jest to dobre miejsce.

Po konsultacjach społecznych przyszedłby czas na stworzenie koncepcji żłobka, w którym powstałyby miejsca dla 70 dzieci. Cała inwestycja to, według radnego P. Płudowskiego, koszt 2,5 mln złotych.

Niemal 1,4 mln można pozyskać z programu Maluch +. Działkę trzeba będzie odkupić od PEC. Będzie to jednak łatwiejsze, niż odkupowanie terenu na rynku zewnętrznym – zakończył P.Płudowski.

Wkrótce poznamy szczegóły dotyczące kolejnych punktów programu wyborczego kandydata Alternatywy dla Łukowa na burmistrza miasta.

Artykuł sponsorowany przez KWW Alternatywa dla Łukowa

12 komentarzy

 1. Lukowiak
  11 września 2018 - 09:52

  Jedyny który ma chęć i pomysły na miasto. Panie Piotrze popieram wspólnie z rodziną

  Odpowiedz
  • Oby tak dalej
   11 września 2018 - 11:27

   My też popieramy!

   Odpowiedz
 2. Ania
  11 września 2018 - 11:25

  Faktycznie obecnie jest wyrwa w systemie. Państwo z jednej strony zachęca kobiety do powiększania rodziny ale zapomina, że urlop macierzyński trwa rok, a do przedszkola kwalifikowane są dzieci około 3. roku życia. Żłobków państwowych z kompetentną kadrą do opieki nad maluchami brak. Gdyby udało się wprowadzić ten pomysł w życie jego autor Piotr Płudowski przysłużył by się wielu młodym rodzicom i ich pociechom 🙂 Trzymajmy kciuki!

  Odpowiedz
 3. odchodzący burmistrz
  11 września 2018 - 12:04

  Ten budynek nie nadaje się na żłobek. Koszty przystosowania go były by ogromne. Ale pomysł do przemyślenia.

  Odpowiedz
  • wLukowie
   12 września 2018 - 08:35

   UZUPEŁNIENIE: Kandydat na burmistrza w rozmowie z mediami mówił o konieczności wyburzenia tego budynku i zorganizowaniu konkursu na projekt architektoniczny nowego.

   Odpowiedz
 4. soczek
  11 września 2018 - 18:02

  Miejsce idealne. Na styku dwóch dużych osiedli i ciągle rozrastających się nowych bloków. Wyburzyć budynek – przeróbki są zbyt czasochłonne i kosztowne- i postawić nowy! Idea słuszna i potrzebna miastu!
  …no chyba że już ktoś miejscówkę pod blok zaklepał 😉

  Odpowiedz
 5. Wyborca
  12 września 2018 - 14:14

  Radnymi i burmistrzem powinni zostać ludzie młodzi. Nam nadzieję, że nowy burmistrz potrafi, po wyborach, podziękować ustępującemu i wręczy Szustkowi np. miniaturkę łukowskiego Niedźwiedzia. Obecni radni Emeryci powinni natomiast zostawić rządy w mieście młodszym, a tym którym zdrowie jeszcze pozwala, zasilić Radę Emerytów przy burmistrzu.

  Odpowiedz
 6. wybierajmy mądrze
  12 września 2018 - 16:56

  Nie dla radnych -dyrektorów szkół.Mają godziwe zarobki,maja być w pracy,do dyspozycji rodziców/uczniów…

  Odpowiedz
 7. odchodzący burmistrz
  13 września 2018 - 13:29

  Teren jest już zarezerwowany pod inną inwestycje. Po wyborach odbędzie się przetarg, gdzie łukowscy przedsiębiorcy będą mogli zakupić w/w teren z zamiarem postawienia 5 piętrowego bloku z windą.

  Odpowiedz
 8. Z klimy
  13 września 2018 - 23:44

  Zaimponowal mi. Popieram

  Odpowiedz
 9. wyborca
  17 września 2018 - 11:00

  Przestańcie głosować na dziadków, którzy nic nie robią. Otwórzcie oczy

  Odpowiedz
  • historyk
   17 września 2018 - 11:19

   To który jest młodszy : Nurzyński czy Płudowski ?
   To na tego zagłosuję.

   Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.