Piotr Płudowski o powstaniu miejskiego żłobka

Piotr Płudowski w swoim pięciopunktowym programie ma m. in. komunikację miejską, ale także budowę żłobka. Gdzie miałby powstać?

Wczoraj odbyła się kolejna konferencja prasowa kandydata na burmistrza miasta – Piotra Płudowskiego. Podczas pierwszego spotkania radny Rady Miasta mówił o potrzebie stworzenia komunikacji miejskiej. Teraz przybliżył kwestie dotyczące miejskiego żłobka.

Kandydat na burmistrza zwrócił uwagę na fakt, że w 2017 roku w naszym mieście było około 70 miejsc w żłobkach prywatnych. W Łukowie mieszka około 600 dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Dla wielu najmłodszych mieszkańców brakuje więc miejsca.

Nie każdy ma dziadków, którzy mogą lub chcą zostać z dziećmi. Nie każdego stać na wynajęcie prywatnej opiekunki. Młode mamy często muszą zrezygnować z aktywności zawodowej, ponieważ nie mają jak rozwiązać problemu opieki nad dzieckiem. Miasto nie chce problemu dostrzec i go marginalizuje – powiedział Płudowski.

Podczas konferencji pojawiło się kilka konkretnych informacji dotyczących lokalizacji, kosztu i sposobu finansowania pomysłu. Żłobek miejski miałby powstać na działce, która jest własnością Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Kiedy szukałem miejsca, gdzie żłobek mógłby powstać, okazało się, że jest z tym duży problem. W ciągu ostatnich 8 lat miasto pozbyło się bowiem kilkudziesięciu nieruchomości, w tym wielu o charakterze strategicznym. W 2011 roku zniknął z mapy Łukowa ostatni oddział żłobka. Budynek PEC znajduje się na działce, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod usługi publiczne. Chciałbym spotkać się z rodzicami i ich zapytać czy według nich jest to dobre miejsce.

Po konsultacjach społecznych przyszedłby czas na stworzenie koncepcji żłobka, w którym powstałyby miejsca dla 70 dzieci. Cała inwestycja to, według radnego P. Płudowskiego, koszt 2,5 mln złotych.

Niemal 1,4 mln można pozyskać z programu Maluch +. Działkę trzeba będzie odkupić od PEC. Będzie to jednak łatwiejsze, niż odkupowanie terenu na rynku zewnętrznym – zakończył P.Płudowski.

Wkrótce poznamy szczegóły dotyczące kolejnych punktów programu wyborczego kandydata Alternatywy dla Łukowa na burmistrza miasta.

Artykuł sponsorowany – Materiał wyborczy KWW Alternatywa dla Łukowa

12 komentarzy

 1. Lukowiak
  11 września 2018 - 09:52

  Jedyny który ma chęć i pomysły na miasto. Panie Piotrze popieram wspólnie z rodziną

  Odpowiedz
  • Oby tak dalej
   11 września 2018 - 11:27

   My też popieramy!

   Odpowiedz
 2. Ania
  11 września 2018 - 11:25

  Faktycznie obecnie jest wyrwa w systemie. Państwo z jednej strony zachęca kobiety do powiększania rodziny ale zapomina, że urlop macierzyński trwa rok, a do przedszkola kwalifikowane są dzieci około 3. roku życia. Żłobków państwowych z kompetentną kadrą do opieki nad maluchami brak. Gdyby udało się wprowadzić ten pomysł w życie jego autor Piotr Płudowski przysłużył by się wielu młodym rodzicom i ich pociechom 🙂 Trzymajmy kciuki!

  Odpowiedz
 3. odchodzący burmistrz
  11 września 2018 - 12:04

  Ten budynek nie nadaje się na żłobek. Koszty przystosowania go były by ogromne. Ale pomysł do przemyślenia.

  Odpowiedz
  • wLukowie
   12 września 2018 - 08:35

   UZUPEŁNIENIE: Kandydat na burmistrza w rozmowie z mediami mówił o konieczności wyburzenia tego budynku i zorganizowaniu konkursu na projekt architektoniczny nowego.

   Odpowiedz
 4. soczek
  11 września 2018 - 18:02

  Miejsce idealne. Na styku dwóch dużych osiedli i ciągle rozrastających się nowych bloków. Wyburzyć budynek – przeróbki są zbyt czasochłonne i kosztowne- i postawić nowy! Idea słuszna i potrzebna miastu!
  …no chyba że już ktoś miejscówkę pod blok zaklepał 😉

  Odpowiedz
 5. Wyborca
  12 września 2018 - 14:14

  Radnymi i burmistrzem powinni zostać ludzie młodzi. Nam nadzieję, że nowy burmistrz potrafi, po wyborach, podziękować ustępującemu i wręczy Szustkowi np. miniaturkę łukowskiego Niedźwiedzia. Obecni radni Emeryci powinni natomiast zostawić rządy w mieście młodszym, a tym którym zdrowie jeszcze pozwala, zasilić Radę Emerytów przy burmistrzu.

  Odpowiedz
 6. wybierajmy mądrze
  12 września 2018 - 16:56

  Nie dla radnych -dyrektorów szkół.Mają godziwe zarobki,maja być w pracy,do dyspozycji rodziców/uczniów…

  Odpowiedz
 7. odchodzący burmistrz
  13 września 2018 - 13:29

  Teren jest już zarezerwowany pod inną inwestycje. Po wyborach odbędzie się przetarg, gdzie łukowscy przedsiębiorcy będą mogli zakupić w/w teren z zamiarem postawienia 5 piętrowego bloku z windą.

  Odpowiedz
 8. Z klimy
  13 września 2018 - 23:44

  Zaimponowal mi. Popieram

  Odpowiedz
 9. wyborca
  17 września 2018 - 11:00

  Przestańcie głosować na dziadków, którzy nic nie robią. Otwórzcie oczy

  Odpowiedz
  • historyk
   17 września 2018 - 11:19

   To który jest młodszy : Nurzyński czy Płudowski ?
   To na tego zagłosuję.

   Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.