Plomby z amalgamatem zakazane

Amalgamatu stomatologicznego nie można stosować w leczeniu zębów mlecznych, w leczeniu dzieci w wieku poniżej 15 r.ż. oraz kobiet ciężarnych i karmiących. W lipcu weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego.

Lekarze dentyści realizujący kontrakt z NFZ, a także dentyści, którzy nie działają na podstawie umowy z Funduszem, nie mogą używać amalgamatów. Zakaz związany jest z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE wydanym w ubiegłym roku.

Z dniem 1 lipca 2018 r. amalgamatu stomatologicznego nie można stosować w leczeniu zębów mlecznych, w leczeniu stomatologicznym dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących, z wyjątkiem sytuacji, w których lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta – czytamy w komunikacie Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zmiany powinny wejść w życie dwa tygodnie temu. W swoim komunikacie NRL zwraca jednak uwagę, że wciąż brakuje zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. W szczególności problem dotyczy wykazu materiałów stosowanych przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych. Fakt ten jednak nie oznacza, że ograniczenie w stosowaniu amalgamatu nie obowiązuje.

To nie koniec zmian, do których dojdzie w stomatologii. Rozporządzenie zobowiązuje dentystów do kolejnych kroków, m.in. wyposażenia gabinetów w separatory amalgamatu.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.