Strażacy świętowali w Dąbiu

W niedzielę w Dąbiu świętowali strażacy z gminy Łuków. Po mszy świętej w ich intencji i przemarszu na miejsce apelu, odbyła się druga część uroczystości.

13 maja swoje święto obchodzili strażacy ochotnicy z terenu gminy Łuków. Gminne Obchody Dnia Strażaka rozpoczęli od mszy świętej w intencji strażaków ochotników i ich rodzin. Po niej druhowie przemaszerowali na plac remizy w Dąbiu.

Gdy poczet flagowy w składzie: Radosław Fornal, Sławomir Suchodolski i Sebastian Mościbrodzki podniósł na maszt flagę Rzeczypospolitej Polskiej, odegrany został Hymn Polski. Prezes OSP w Dąbiu Krzysztof Fornal przywitał zgromadzonych oraz przedstawił 84-letnią historię jednostki. Przybliżył jej powstanie, wskazał zmienne i miejscami trudne koleje losu, ale i sukcesy Druhów. W swoim wystąpieniu przypomniał postać założyciela straży w Dąbiu Mariana Pocztowicza, który zginął tragicznie w obozie w Auschwitz-Birkenau. Minutą ciszy uczczono jego pamięć.

Strażackie święto było okazją do poświęcenia pojazdów pożarniczych i przekazania kluczyków. Poświęcony został także kamień z tablicą upamiętniającą 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Święto strażaków to także doskonała okazja do wręczenia odznaczeń. Najwyższe wyróżnienie w postaci Złotego Znaku Związku otrzymał Wacław Śledź z Wólki Świątkowej. Srebrne Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali: Andrzej Mościbrodzki i Zbigniew Sadło, a Brązowe Medale: Krzysztof Fornal i Krzysztof Sadło. Wręczono także Odznaki Strażak Wzorowy, które otrzymali: Bartosz Karwowski, Jacek Celejewski, Piotr Czubaszek, Adrian Sadło, Andrzej Sadło, Paweł Sulej, Rafał Maksim, Patryk Sadło, Marcin Mościbrodzki, Sebastian Mościbrodzki i Sławomir Suchodolski. Z kolei Odznaki Za Wysługę Lat otrzymali: Kazimierz Conio, Mirosław Czubaszek, Marian Czubaszek, Sławomir Bańkowski, Paweł Kisiel, Wiesław Szkup, Ireneusz Więckowski, Zbigniew Sadło, Andrzej Soćko, Marcin Soćko, Andrzej Mościbrodzki, Andrzej Sadło, Marcin Mościbrodzki, Sebastian Mościbrodzki i Krzysztof Sadło. Medale z okazji 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trzem strażakom wręczył marszałek Sławomir Sosnowski oraz radny sejmiku wojewódzkiego Marek Kopeć. Otrzymali je: Krzysztof Fornal , Andrzej Mościbrodzki i Zbigniew Sadło.

Po części oficjalnej, na występ kabaretowy zaprosili zgromadzonych uczniowie Zespołu Szkół w Dabiu, których przygotowała Renata Bieniek i Beata Goławska. A podczas strażackiej majówki na wszystkich czekała wojskowa grochówka, dmuchańce dla najmłodszych a dla nieco starszych zabawa przy muzyce.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.