Sztandar Solidarności trafił do muzeum

Sztandar powstawał w ukryciu przed ówczesną władzą. Poświęcony został w święto Konstytucji 3 Maja w 1989 roku. Teraz trafił do muzeum.

We wtorek w Muzeum Regionalnym w Łukowie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru NSZZ „Solidarność” Łukowskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Łukbut”. Tego dnia do placówki przybyli byli członkowie komisji zakładowej: Bogdan Szyszkowski, Marian Zborowski, Józef Płudowski, Waldemar Baniak oraz Jan Sokołek.

Spotkanie w muzeum było okazją do przypomnienia historii powstania sztandaru, która sięga lat 80-tych ubiegłego wieku, a więc okresu zdelegalizowanej działalności NSZZ ,,Solidarność”. Głównym i najbardziej zdeterminowanym inicjatorem przedsięwzięcia był Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ ,,Solidarność” Bogdan Szyszkowski. Niezbędne fundusze na jego wykonanie zbierane były w sposób tajny, w ukryciu przed ówczesną władzą. W zbiórkę zaangażowało się wielu pracowników we wszystkich oddziałach. Ostatecznego zatwierdzenia i przyjęcia sztandaru dokonano na II Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ ,,Solidarność” ŁZPS ,,Łukbut” w kwietniu 1989 r. Poświęcenie odbyło się podczas patriotycznej uroczystości na mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie w dniu 3 maja 1989 r.

Jak wygląda sztandar?

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 115 cm x 115 cm. Przymocowany on jest do drzewca wykonanego z jasnego drewna toczonego, zakończonego głowicą w formie mosiężnego orła w złotej koronie. Sztandar obszyto taśmą i wykończono frędzlami w złotym kolorze. Główna strona sztandaru posiada białe tło. Centralne miejsce zajmuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, umieszczony po przekątnej wizerunek malowany techniką olejną, suknie haftowane w kolorze niebieskim i czerwonym, ozdobione złotymi lilijkami i lamówką. Obraz otoczony jest złotym, wyszywanym napisem: ,,KRÓLOWO POLSKI MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Głowę Jezusa i Maryi otaczają złote aureole.

Rewers sztandaru jest w barwach narodowych rozmieszczonych po przekątnej. Na tym tle w centrum wyhaftowany jest wizerunek orła białego z głową ozdobioną białą koroną zwróconą w prawo. Orzeł został wyhaftowany srebrną nicią, zaś korona, dziób i pazury – nicią złotą. Nad godłem na półokręgu widnieje napis: ,,WIERNI BOGU I OJCZYŹNIE”. Pod orłem znajduje się wyhaftowany złotymi stylizowanymi literami z biało-czerwoną chorągiewką przy literze ,,N” napis ,,SOLODARNOŚĆ”. Poniżej wyhaftowany jest rok wykonania sztandaru ,,1989”. Z prawej strony na dole jest wyhaftowany srebrną nicią firmowy znak ,,Łukbut” otoczony owalną linią.

Na zakończenie spotkania, po odczytaniu stosownej uchwały w sprawie przyjęcia daru oraz przedstawieniu zebranym historii i opisu sztandaru, dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie oraz przedstawiciele władz związku oficjalnie podpisali akt przekazania sztandaru.

Zdjęcia i informacja: Muzeum Regionalne w Łukowie.

1 Komentarz

  1. Lef
    14 września 2018 - 00:02

    Czy prawdą jest, że burmistrz S… miał Niebieską Kartę wystawioną przez dzielnicowego ?

    Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.