„Wychowywanie burmistrza” i „sprawa polityczna”. Pierwsze starcia w radzie

Zaczęło się wychowywanie burmistrza przez radnych PiS-u. Tak wczoraj podsumował obrady radny Mariusz Chudek. Jak przebiegła wczorajsza sesja?

Na wczorajszej sesji Rady Miasta radni wybrali członków komisji, które będą przez najbliższe 5 lat pracowały nad projektami uchwał. O tym kto będzie pracował w komisjach poinformujemy Państwa w oddzielnym artykule. Po dokonaniu tych wyborów przyszedł czas na podejmowanie uchwał.

Pierwsza z nich dotyczyła ustalenia maksymalnej ilości punktów sprzedaży alkoholu. Projekt przedstawiony przez burmistrza radnym, zanim trafił pod obrady, został zaopiniowany przez Miejską Komisję do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Poparło go 9 członków komisji. Nie był omawiany na posiedzeniach komisji Rady Miasta, ponieważ te zostały powołane dopiero na wczorajszej sesji. Zanim do dyskusji na temat ustalenia maksymalnej liczby punktów sprzedaży alkoholu doszło, burmistrz Piotr Płudowski wyjaśnił dlaczego projekt uchwały zaproponował radnym właśnie na tej sesji.

Podjęcie tej uchwały jest koniecznością wynikającą z nowej ustawy. Proszę Państwa o jej podjęcie. Chodzi tak naprawdę o naprawienie błędów poprzedniej kadencji. Termin minął we wrześniu. Rozumiem, że nie było możliwości dyskutowania treści uchwały w komisjach. Są pracownicy urzędu, jest Pan mecenas, jeżeli będziecie mieli Państwo wątpliwości to myślę, że jest czas na dyskusję teraz.

Jednak radny Artur Gałach złożył wniosek o odesłanie projektu uchwały do komisji, podkreślając, że powinien być tam omówiony.

Ten projekt uchwały jest drażliwy społecznie. Nad poprzednią uchwałą pracowaliśmy pół roku. Wiemy, że za trzy tygodnie jest kolejna sesja, więc trzy tygodnie nikogo nie zbawi.

Za odesłaniem projektu uchwały do pracy w komisji było 16 radnych (Z. Celiński, U. Chruściel, M. Chudek, R. Dołęga, A. Gałach, G. Gomoła, K. Jodełko, M. Nurzyński, J. Okliński, K. Okliński, M. Pszczółkowska, E. Rybicka – Sicińska, A. Skwarek, R. Smolarz, P. Suchodolski, P.Wereszczyński). Przeciw był A. Pogonowski i Ł. Bober. Wstrzymał się od głosu H. Lipiec i M. Popławski.

Już po głosowaniu burmistrz Piotr Płudowski zapytał czy kolejne projekty uchwał, wzorem projektu dotyczącego alkoholu, także zostaną skierowane do pracy w komisji.

Trzy tygodnie nikogo nie zbawią? Powiedział Pan, że pół roku pracowaliśmy. Dlaczego Pan kłamie? Projekt został przedstawiony w maju, w dniu sesji został zdjęty i żadnej dalszej pracy nie było. To nie będą trzy tygodnie. To będzie więcej, bo trzeba będzie czekać na publikację. Niektórzy przedsiębiorcy czekają od lata. Pan nigdy nie był przedsiębiorcą i nie wie pan co to znaczy dla przedsiębiorcy czekać. Jeszcze w grudniu jednemu przedsiębiorcy kończy się pozwolenie i będzie skazany na przerwanie swojej działalności – dodał.

Punkt dotyczący ustalenia maksymalnej ilości punktów sprzedaży alkoholu został odesłany do pracy w komisjach. Kolejne uchwały, nie były już odsyłane do pracy w komisjach, by tam mogli radni nad nimi dyskutować. Większością głosów zostały przyjęte.

Na zakończenie obrad, w punkcie „wolne wnioski i informacje”, radny Mariusz Chudek powiedział:

Skończył się miodowy miesiąc z nową radą. Zaczął się proces wychowywania, by nie powiedzieć tresowania Pana burmistrza przez szanownych radnych PiS-u.

Jednocześnie radny poprosił o to, by burmistrz się zastanowił, co i z kim chce osiągnąć w tej radzie. Po obradach zapytaliśmy burmistrza Piotra Płudowskiego o komentarz. Powiedział nam:

Nie było ze strony radnych woli dyskusji nad tym punktem. Radny, który wnioskował o odesłanie projektu do komisji dwukrotnie rozmawiał ze mną przed sesją i nigdy nie zapytał o ten temat. Krótko mówiąc, to była dla mnie sprawa polityczna.

Jak będą przebiegały kolejne obrady Rady Miasta? I czy przez próby sił nie ucierpi na tym nasze miasto? Czas pokaże.

15 komentarzy

 1. Tomasz
  1 grudnia 2018 - 12:50

  Czemu pod artykułem nie ma ma podpisu autora? Czyżby autorem był jeden z radnych?

  Odpowiedz
  • wLukowie
   1 grudnia 2018 - 18:53

   Pod artykułem nie ma autora. Jest za to nad artykułem. Pozdrawiam. Wioletta Ekielska

   Odpowiedz
  • stańczyk
   1 grudnia 2018 - 19:11

   Ach ta wasza partyjna słabość do teorii spiskowych;-)

   Odpowiedz
 2. Mieszkaniec
  1 grudnia 2018 - 13:03

  Oglądając radę miałem wrażenie że oglądam cyrk. P. Galach chyba już nie nadaje się do rady i niech się zastanowi o co mu tak naprawdę chodź.

  Odpowiedz
 3. a
  1 grudnia 2018 - 13:06

  pisdy nie ludzie

  Odpowiedz
 4. Kelnerka
  1 grudnia 2018 - 14:15

  Mały człowiek w zaduzej marynarce chce, żeby go było chociaż słychać…. błazenada i kompletny brak kultury!!!! Już po pierwszej sesji widać, że radnym PiS nie chodzi o dobro miasta tylko o zemstę za przegrane wybory swojego pana. Zachowują się jak dzieci wygonione z piaskownicy. Panie Burmistrzu mieszkańcy czekają na audyty, które odsłonią osiem lat rządów PiS w naszym mieście. Trzymam za pana kciuki!!!!

  Odpowiedz
 5. heh
  1 grudnia 2018 - 18:29

  Nie dotrzymali ustawowego terminu i jeszcze przedłużają!!! Ale jak kogoś rozliczać, to już dopytują chociaż terminy jeszcze nie minęły? To jaką „karę umowna” zapłacicie za swoje niedotrzymanie terminu i „olewcze” podejście do tematu drodzy radni? Może by tak diety pozabierać skoro przez pół roku nie odnieśliście się do tematu, którego termin realizacji minął 9 września!!! Panie Dołęga troszkę więcej powagi, skoro już się pan magistra dorobił w wieku serialowego Karwowskiego. Wyższe ciut zobowiązuje. Pani od smogu… wyobrazi sobie pani, że w uzasadnionym przypadku policja przeprowadzi interwencję-niemożliwe? -a jednak przeprowadzała i przeprowadzi więc drodzy radni do dzieła skoro wiecie kto i gdzie. Solary i fotowoltaika ha ha ha rynek zweryfikował, lata temu mieli naiwnych , od ponad 6 lat ludziska wolą pellet, pompy ciepła i gaz bo się opłaci, jest wygodne i zupełnie przy okazji „eko”. Kiedy cała okolica dofinansowywała piece na pellet, Łuków spał i z „archiwum” wygrzebał fotowoltaikę i solary,…niestety naiwnych zabrakło. Panie Smolarz narzekasz na „smog”, a w bloku pokrytym azbestem żyjesz od lat i jakoś ci to nie przeszkadza, a termin utylizacji tego materiału nadchodzi wielkimi krokami. Radni z PiSu chcieli zabłysnąć…moim zdaniem słabo im ta próba tresury wyszła. Panie Gomoła lepiej zapłacić za 3 miesiące niż płacić w nieskończoność, zresztą sam pan wie ile umoczono pieniążków w planach szpitalnego lotniska, przy tej kwocie te 40 000zł to mały miki. Przypominam, że suweren patrzy na wasze poczynania.

  Odpowiedz
  • 123
   4 grudnia 2018 - 13:58

   Zgadzam się w 90% z powyższą wypowiedzią jedynie co do solarów mam odmienne zdanie, nie ma chętnych z jednego powodu. Cena instalacja w gminie Łuków była ok 50 % tańsza niż w mieście i w gminie montuje się prawie 1000 instalacji …

   Odpowiedz
 6. lukowiak
  1 grudnia 2018 - 19:08

  wstyd radni wstyd. tylko dwóch pokazało charakter i to że chce działać dla mieszkańcow

  Odpowiedz
 7. Pisowiec
  1 grudnia 2018 - 21:22

  Wstyd państwo radni. Prezes powinien odwiedzać takie miejsca i nieco was zrugac. Przez takich jak wy będzie ciężko w wyborach za rok. Liczę że pan panie pośle jakoś zareaguje.

  Odpowiedz
 8. Myślący
  2 grudnia 2018 - 12:32

  Strategię i proekologiczne posunięcia PIS pokazał minister Tchórzewski, który apelował do górników „wągla nam potrzeba, wągla kochani górnicy bo musimy 10ml. ton importować z Rosji” i o czym my mówimy, czego oczekujemy ot tych ludzików /błazenada/.

  Odpowiedz
 9. Grzegorz
  3 grudnia 2018 - 19:25

  Ale radni PiS mieli rację, ta uchwała jest słaba, dlaczego burmistrz chce zmniejszenia punktów sprzedaży alkoholu skoro tak dba o interesy przedsiębiorców?

  Odpowiedz
 10. Łobservtor
  3 grudnia 2018 - 20:02

  Radni z PiS wciąż nie mogą się „nadziwić”, że nie ma już poprzedniego szefa i poprzedniej rady. Ach te wybory i ten nowy burmistrz…. Jak pisał Syrus w I n.e. – Gravissimum est imperium consuetudinis

  Odpowiedz
 11. Josh
  4 grudnia 2018 - 22:21

  Radny hudek poszukaj krawca na garnitur , bo z mózgiem to już nic nie zrobisz, tenisa wbrew koncesjonowany bo po alkoholu błysnął krab nagą na klatce schodowej

  Odpowiedz
 12. Cichy
  6 grudnia 2018 - 14:25

  A tam w tle były …mistrz robi za odzwiernego ? Nie chce mu się jak zwykle nic robić, nawet jako przypadkowemu staroście ? Raczej wlazł jako cerber przypilnowac swoją trzodę.

  Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.