Wykład i nowy herb dla miasta

18 września o godzinie 12.00 odbędzie się sesja Rady Miasta, której tematem będą zagadnienia związane z heraldyką. Tego dnia wykład wygłosi autor projektów symboli miejskich dr hab. Henryk Seroka. 

W najbliższy wtorek radni Rady Miasta podejmą uchwałę w sprawie ustanowienia i zasad używania symboli Miasta Łuków, a także uchwałę w sprawie ustanowienia, zasad nadawania, wręczania oraz noszenia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Łukowa. Tego dnia wykład wygłosi dr hab., prof. Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, Henryk Seroka – autor projektów symboli miejskich i odznaki honorowej.

Miasto z nowymi symbolami

Zgodnie z uchwałą ustanawia się, że symbolami miasta będą: herb, flaga, pieczęć urzędowa z herbem Miasta Łuków, sztandar, łańcuch Burmistrza Miasta Łuków i łańcuch Przewodniczącego Rady Miasta Łuków. I jak czytamy w projekcie uchwały:

Otaczanie czcią i szacunkiem symboli Łukowa jest prawem i obowiązkiem władz miasta i wszystkich jego jednostek oraz każdego mieszkańca Łukowa.

Uchwała nad którą już wkrótce pochylą się radni dokładnie reguluje kwestie mówiące o tym gdzie i kiedy można używać symboli miasta, kiedy można wywieszać flagę miasta, a kiedy burmistrz czy przewodniczący rady nakłada łańcuch. W projekcie uchwały zawarty został również zapis mówiący o tym, że wizerunek herbu oraz flagi może być używany na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego za zgodą burmistrza. Symbole nie mogą być jednak przekształcane.

Dla kogo Odznaka Honorowa za Zasługi dla Łukowa?

Podczas wtorkowej sesji radni przyjmą także uchwałę w sprawie ustanowienia, zasad nadawania, wręczania oraz noszenia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Łukowa. Zgodnie z projektem uchwały Odznakę będzie mogła dostać osoba fizyczna lub prawna, zespół artystyczny, stowarzyszenie, których działalność społeczna i zawodowa przyczyniła się do kulturalnego, gospodarczego i społecznego rozwoju miasta. Odznaka nadawana jest w drodze uchwały Rady Miasta, na wniosek Komisji Honorowej Odznaki Miasta Łuków. Wnioskować o nadanie odznaki może nie tylko komisja, ale także osoba prywatna. Musi jednak posiadać poparcie wniosku przez minimum 20 mieszkańców miasta. Wręczanie odznaki może się odbywać nie częściej niż dwa razy w roku.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta dr hab. Henryk Seroka wygłosi wykład, którego będzie można posłuchać dzięki transmisji z obrad prowadzonej na żywo. Link do transmisji będzie dostępny na oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Łukowie.

3 komentarze

 1. lukowiak
  13 września 2018 - 11:09

  jestem za nowym herbem, jak i nowymi władzami. nowa pozytywna epoka naszego historycznego miasta!

  Odpowiedz
 2. Wyborca
  13 września 2018 - 12:36

  Panowie: Baranowski, Szustek, Celiński itp. dużo się napracowali i powinni teraz odpocząć na emeryturze.

  Odpowiedz
 3. do lukowiaka
  13 września 2018 - 13:21

  Dobry pomysł. Skompromitowane arogancją władze miejskie powinny działać pod starym herbem, a te nowe pod nowym.

  Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.