Zalew ZW: czy uda się pozbyć sinic?

Zakaz kąpieli na Zalewie Zimna Woda wprowadzono w sobotę 4 sierpnia. Czy zarządcy obiektu uda się pozbyć bakterii, by znów można było korzystać z akwenu?

Kąpielisko na łukowskiej Zimnej Wodzie otwarte zostało na początku lipca. Słoneczny lipiec spowodował, że rewitalizowany obiekt zaczął żyć. Na sezon letni wstrzymano pracę i oddano do użytku pomosty, mola, plażę i strzeżone kąpielisko. Wszystko zmienił komunikat wprowadzający zakaz kąpieli, a powodem jest zakwit sinic na zbiorniku.

Zakaz kąpieli wprowadzono w sobotnie popołudnie 7 sierpnia. Decyzję taką podjął łukowski SANEPID. O to czy podjęto walkę z bakterię i czy jest szansa na to, aby jeszcze w miesiącu letnim można było wykąpać się nad Zalewem zapytaliśmy Marka Żurawskiego, dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łukowie, który jest zarządcą terenu.

W przypadku naszego zalewu mamy utrudnione zadanie, gdyż jest to sztuczny obiekt, do tego zamknięty. Niemniej podjęliśmy krok, aby zawalczyć z sinicami i cyjanobakteriami. Zakupiliśmy bezpieczny dla ludzi i środowiska środek, który ma zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Został on już rozmieszczony w miejscach punktowych, tam gdzie występuje zakwit sinic. I czekamy na jego zadziałanie. Cały czas obserwujemy stan wody, a wczoraj były kolejne jej badania – powiedział dyrektor Żurawski.

Czy jest za to szansa, aby sierpniowy czas wolny i dobrą pogodę, wczasowicze mogli wykorzystać nad łukowskim zalewem?
Pomogłaby nam w tym na pewno natura. Opady deszczu bądź spadek temperatury na kilka dni dałby obniżenie temperatury wody w zalewie, co zapobiegłoby rozprzestrzenianiu się niechcianych w wodzie „gości”. My robimy wszystko, żeby móc otworzyć jeszcze kąpielisko – dodał dyrektor OSiR-u.

Przy okazji rozmowy z szefem miejskiej jednostki, zapytaliśmy również o osuniętą i uszkodzoną przez deszcz skarpę i zapadnięty w tym miejscu chodnik.
Jutro ma pojawić się firma, która w ramach gwarancji ma naprawić ten uszkodzony fragment brzegu i zapadniętej kostki. Natomiast, przyszłościowo planujemy zmienić tor wody, która spływa z góry na ten nisko położony odcinek brzegu – odpowiedział nasz rozmówca.

Czy plażowicze powrócą nad Zalew i czy wszystko będzie naprawione przekonamy się w najbliższym czasie.

Prezentujemy zdjęcia obiektu z dnia 7 sierpnia 2018r.

O problemach nad zalewem pisaliśmy tutaj:
– Woda pokazała niedoróbki
– Zakaz kąpieli nad zalewem

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.